XBMC Skins - en to da translation catalogue (460 entries)

[ctx: #31003]
en: N/A
da: Ikke tilgængelig

[ctx: #31004]
en: Month
da: Måned

[ctx: #31005]
en: Premiered
da: Haft premiere

[ctx: #31006]
en: Info unavailable
da: Info ikke tilgængelig

[ctx: #31007]
en: seconds
da: sekunder

[ctx: #31012]
en: Add group
da: Tilføj gruppe

[ctx: #31013]
en: Rename group
da: Omdøb gruppe

[ctx: #31014]
en: Delete group
da: Slet gruppe

[ctx: #31016]
en: [B]CONFIGURE TV SETTINGS[/B][CR][CR]Tune new channels · Configure the electronic guide · Record your favourite programs
da: [B]KONFIGURER TV-INDSTILLINGER[/B][CR][CR]Indstil nye kanaler · Konfigurer den elektroniske guide · Optag dine favoritprogrammer

[ctx: #31017]
en: Live TV
da: TV

[ctx: #31018]
en: Big covers
da: Store covers

[ctx: #31020]
en: Extras
da: Ekstra

[ctx: #31021]
en: Search Kodi for
da: Søg i Kodi efter

[ctx: #31022]
en: Music - Files
da: Musik - Filer

[ctx: #31023]
en: Reset Fallback
da: Nulstil Fallback

[ctx: #31024]
en: Page
da: Side

[ctx: #31025]
en: Items
da: Emner

[ctx: #31026]
en: Misc. Options
da: Diverse Indstillinger

[ctx: #31027]
en: Reset item
da: Nulstil emne

[ctx: #31028]
en: Showcase
da: Fremhævning

[ctx: #31029]
en: Showcase2
da: Fremhævning2

[ctx: #31032]
en: Nothing
da: Intet

[ctx: #31033]
en: Play item on startup
da: Afspil emne ved opstart

[ctx: #31034]
en: Move tooltip to top bar
da: Flyt tip til topbar

[ctx: #31035]
en: Conditional weather
da: Vejrforhold

[ctx: #31036]
en: Breadcrumbs classic
da: Brødkrummer klassisk

[ctx: #31037]
en: Default breadcrumbs
da: Standard brødkrummer

[ctx: #31038]
en: Classic top panels
da: Klassiske toppaneler

[ctx: #31039]
en: CD-Wall
da: CD-Væg

[ctx: #31040]
en: Now Playing
da: Spiller Nu

[ctx: #31043]
en: PAUSED
da: PAUSE

[ctx: #31044]
en: Artist Slideshow
da: Diasshow med Kunstnere

[ctx: #31045]
en: Entries
da: Poster

[ctx: #31046]
en: Breadcrumbs
da: Brødkrummer

[ctx: #31047]
en: Extra-Fanart
da: Ekstra Fankunst

[ctx: #31048]
en: Visualization presets
da: Forudindstillinger for visualiseringer

[ctx: #31053]
en: Fullscreen
da: Fuld skærm

[ctx: #31054]
en: Shadow
da: Skygge

[ctx: #31055]
en: Open playlist
da: Åbn afspilningsliste

[ctx: #31056]
en: Save playlist
da: Gem afspilningsliste

[ctx: #31057]
en: Close playlist
da: Luk afspilningsliste

[ctx: #31060]
en: Poster
da: Plakat

[ctx: #31061]
en: Text
da: Tekst

[ctx: #31063]
en: Choose style
da: Vælg stil

[ctx: #31064]
en: Press SELECT for alternative layout
da: Tryk VÆLG for alternativt layout

[ctx: #31066]
en: Back
da: Tilbage

[ctx: #31068]
en: Random albums
da: Tilfældige albummer

[ctx: #31069]
en: Icon panel
da: Ikonpanel

[ctx: #31070]
en: Random add-ons
da: Tilfældige add-ons

[ctx: #31071]
en: Default weather
da: Standard Vejr

[ctx: #31072]
en: System info
da: Systeminfo

[ctx: #31073]
en: Actor information
da: Skuespillerinformation

[ctx: #31074]
en: Filmography
da: Filmografi

[ctx: #31075]
en: Press SELECT to switch between now/next EPG
da: Tryk VÆLG for at skifte mellem nu/næste EPG

[ctx: #31080]
en: Director information
da: Instruktørinformation

[ctx: #31081]
en: Latest MusicVids
da: Seneste Musikvideoer

[ctx: #31082]
en: Extended
da: Udvidet

[ctx: #31083]
en: Labels
da: Navne

[ctx: #31084]
en: Panels
da: Paneler

[ctx: #31085]
en: Light
da: Let

[ctx: #31087]
en: Randomize All
da: Gør alle tilfældige

[ctx: #31088]
en: Use color for all areas
da: Brug farve til alle områder

[ctx: #31089]
en: Both
da: Begge

[ctx: #31090]
en: Adjust Transparency
da: Juster gennemsigtighed

[ctx: #31091]
en: Random MusicVids
da: Tilfældige Musikvideoer

[ctx: #31092]
en: Artist fanart (Extrafanart, fanart.jpg, default fanart)
da: Fankunst til Kunstnere (Extrafanart, fanart.jpg, standard fankunst)

[ctx: #31093]
en: Actors born today
da: Skuespillere født i dag

[ctx: #31094]
en: Widget fanart
da: Widget fankunst

[ctx: #31095]
en: Rating
da: Bedømmelse

[ctx: #31096]
en: Search on YouTube
da: Søg på YouTube

[ctx: #31097]
en: Classic OSD style
da: Klassisk OSD stil

[ctx: #31098]
en: Background path
da: Sti til baggrund

[ctx: #31099]
en: Top bar style
da: Topbarstil

[ctx: #31102]
en: Background
da: Baggrund

[ctx: #31103]
en: Available Groups
da: Tilgængelige Grupper

[ctx: #31104]
en: Timer Set
da: Indstil Timer

[ctx: #31105]
en: Channel +
da: Kanal +

[ctx: #31106]
en: Channel -
da: Kanal -

[ctx: #31107]
en: Channels
da: Kanaler

[ctx: #31109]
en: Teletext
da: TekstTV

[ctx: #31110]
en: Record
da: Optag

[ctx: #31111]
en: Recording
da: Optager

[ctx: #31112]
en: Coloured
da: Farvet

[ctx: #31113]
en: Single Image
da: Enkelt Billede

[ctx: #31114]
en: Multi Image
da: Flere Billeder

[ctx: #31115]
en: Customizer
da: Tilpasning

[ctx: #31116]
en: Show
da: Vis

[ctx: #31127]
en: Lyrics add-on
da: Add-on til Sangtekster

[ctx: #31128]
en: Lyrics
da: Sangtekster

[ctx: #31130]
en: Subtitle add-on
da: Add-on til Undertekster

[ctx: #31143]
en: Animated fanart in music visualization
da: Animeret fankunst i musikvisualisering

[ctx: #31148]
en: Show timepanel
da: Vis tidspanel

[ctx: #31149]
en: This will shutdown Kodi! [CR]Are you sure?
da: Dette vil lukke Kodi ned! [CR]Er du sikker?

[ctx: #31150]
en: Landscape
da: Landskab

[ctx: #31153]
en: Low List
da: Lav liste

[ctx: #31156]
en: Directed by
da: Instrueret af

[ctx: #31157]
en: Written by
da: Skrevet af

[ctx: #31162]
en: Trailers
da: Trailere

[ctx: #31163]
en: Featured
da: Fremhævede

[ctx: #31164]
en: Sort
da: Sorter

[ctx: #31165]
en: Slim list
da: Slank liste

[ctx: #31167]
en: Playlists for Widget 2
da: Afspilningsliste til Widget 2

[ctx: #31168]
en: No CoverFlow
da: Intet coverflow

[ctx: #31169]
en: Thin panel
da: Tyndt panel

[ctx: #31170]
en: Lower list
da: Lavere liste

[ctx: #31171]
en: Viewtype settings
da: Visningsindstillinger

[ctx: #31172]
en: Extra info
da: Ekstra info

[ctx: #31173]
en: Update add-on repos
da: Opdater add-on lager

[ctx: #31174]
en: Update local add-ons
da: Opdater lokale add-ons

[ctx: #31175]
en: Big list
da: Stor liste

[ctx: #31176]
en: General options
da: Generelle indstillinger

[ctx: #31177]
en: Random color mode
da: Tilfældig farvetilstand

[ctx: #31178]
en: Choose main color
da: Vælg hovedfarve

[ctx: #31179]
en: Disable media menu and hide options in video info
da: Deaktiver mediemenu og skjul valgmuligheder i videoinfo

[ctx: #31180]
en: Hide options in media menu
da: Skjul valgmuligheder i mediemenu

[ctx: #31181]
en: Activate 'Glow Mode'
da: Aktiver 'Glow-tilstand'

[ctx: #31182]
en: Colored
da: Farvet

[ctx: #31184]
en: Unwatched icon
da: Ikke-set ikon

[ctx: #31185]
en: Viewtype
da: Visning

[ctx: #31186]
en: Kiosk mode
da: Kiosktilstand

[ctx: #31188]
en: Show Status
da: Vis Status

[ctx: #31189]
en: Previous Episode
da: Forrige Episode

[ctx: #31190]
en: Next Episode
da: Næste Episode

[ctx: #31191]
en: Use as icon
da: Brug som ikon

[ctx: #31192]
en: Choose font color
da: Vælg skriftfarve

[ctx: #31194]
en: Delayed
da: Forsinket

[ctx: #31195]
en: No background panel
da: Intet baggrundspanel

[ctx: #31196]
en: Small Shift view
da: Lille skift

[ctx: #31198]
en: Extrathumbs
da: Ekstra miniaturer

[ctx: #31199]
en: News
da: Nyheder

[ctx: #31200]
en: Kodi Cinema
da: Kodi Biograf

[ctx: #31203]
en: YouTube User Uploads
da: YouTube Bruger-Uploads

[ctx: #31204]
en: YouTube User Favorites
da: Youtube Brugerfavoritter

[ctx: #31205]
en: Youtube Most Viewed
da: Youtube Mest sete

[ctx: #31206]
en: Youtube Most Popular
da: Youtube Mest populære

[ctx: #31220]
en: Random episodes
da: Tilfældige episoder

[ctx: #31221]
en: Default
da: Standard

[ctx: #31222]
en: Random movies
da: Tilfældige film

[ctx: #31223]
en: Visibility
da: Sigtbarhed

[ctx: #31226]
en: Moon phase
da: Månefase

[ctx: #31227]
en: Vinyl Record
da: Vinylplade

[ctx: #31228]
en: Vertical
da: Vertikal

[ctx: #31229]
en: Horizontal
da: Horisontal

[ctx: #31230]
en: Viewtypes
da: Visninger

[ctx: #31234]
en: Wall
da: Væg

[ctx: #31235]
en: Shift
da: Skift

[ctx: #31237]
en: Average Day (Low)
da: Gennemsnit Dag (Lav)

[ctx: #31238]
en: Average Day (High)
da: Gennemsnit Dag (Høj)

[ctx: #31239]
en: Pressure
da: Tryk

[ctx: #31240]
en: 'New' flag
da: 'Ny' flag

[ctx: #31241]
en: 'Watched' flag
da: 'Set' flag

[ctx: #31242]
en: Show Flags
da: Vis Mærker

[ctx: #31243]
en: Schedule
da: Tidsplan

[ctx: #31244]
en: Enable cdART in 'Now Playing' widget
da: Aktiver cdART i 'Spiller Nu' widget

[ctx: #31248]
en: BD/DVD Cases
da: BD/DVD kassetter

[ctx: #31255]
en: Blu-ray Disc
da: Blu-ray Disk

[ctx: #31256]
en: Include already watched Items?
da: Inkluder allerede sete emner?

[ctx: #31265]
en: Smaller pop-up dialogs
da: Mindre pop-up dialoger

[ctx: #31269]
en: Enable background effect [I](Can increase CPU usage!)   [/I]
da: Aktiver baggrundseffekt [I](Kan forøge CPU-brug!)   [/I]

[ctx: #31271]
en: Posters
da: Plakater

[ctx: #31279]
en: Play trailers in fullscreen
da: Afspil trailere i fuld skærm

[ctx: #31281]
en: Show video info when player is paused
da: Vis videoinformation når afspilleren er på pause

[ctx: #31282]
en: Clear Cases
da: Gennemsigtige Kassetter

[ctx: #31283]
en: InfoWall
da: InfoVæg

[ctx: #31284]
en: Cinema
da: Biograf

[ctx: #31285]
en: Episode No.
da: Episode Nr.

[ctx: #31287]
en: 4 Thumbs
da: 4 Minibilleder

[ctx: #31290]
en: TV Guide
da: TV-guide

[ctx: #31291]
en: BigFan
da: StorFan

[ctx: #31293]
en: Keep
da: Behold

[ctx: #31298]
en: Set area color
da: Vælg områdefarve

[ctx: #31299]
en: Data provider
da: Dataleverandør

[ctx: #31307]
en: Hide fanart
da: Skjul fankunst

[ctx: #31309]
en: Memory Used:
da: Hukommelse i brug:

[ctx: #31316]
en: Get artwork
da: Hent illustrationer

[ctx: #31321]
en: Karaoke song selector
da: Karaoke sangvælger

[ctx: #31322]
en: Aired
da: Sendt

[ctx: #31323]
en: Latest movies
da: Seneste film

[ctx: #31324]
en: Latest episodes
da: Seneste episoder

[ctx: #31325]
en: Playlist options
da: Indstillinger til afspilningsliste

[ctx: #31326]
en: Most played albums
da: Mest afspillede albummer

[ctx: #31327]
en: Most played ROMs
da: Mest afspillede ROMs

[ctx: #31329]
en: In-progress TV Shows
da: Igangværende TV-serier

[ctx: #31330]
en: Random music
da: Tilfældig musik

[ctx: #31331]
en: Latest Music
da: Seneste musik

[ctx: #31332]
en: Play Video
da: Afspil Video

[ctx: #31333]
en: Recent
da: Seneste

[ctx: #31334]
en: Latest
da: Seneste

[ctx: #31335]
en: In-progress movies
da: Igangværende film

[ctx: #31336]
en: Today´s Actors
da: Dagens skuespillere

[ctx: #31353]
en: Fast Forward
da: Spol Frem

[ctx: #31354]
en: Rewind
da: Spol Tilbage

[ctx: #31355]
en: Movie menu
da: Filmmenu

[ctx: #31356]
en: Download Subtitles
da: Hent Undertekster

[ctx: #31357]
en: Mixed info
da: Blandet info

[ctx: #31358]
en: System info
da: Systeminfo

[ctx: #31359]
en: Latest albums
da: Seneste albummer

[ctx: #31360]
en: Upcoming
da: Kommende

[ctx: #31362]
en: Rounded covers
da: Afrundede kassetter

[ctx: #31365]
en: Get tune
da: Hent melodi

[ctx: #31372]
en: Show Info
da: Vis information

[ctx: #31374]
en: Current
da: Aktuelle

[ctx: #31375]
en: Animated
da: Animerede

[ctx: #31378]
en: Set path to music library (needed for extrafanart, clearLOGO)
da: Vælg sti til musikbibliotek (bruges af extrafanart, clearLOGO)

[ctx: #31380]
en: Stripshow
da: Filmklip

[ctx: #31383]
en: Backdrop
da: Baggrundsbillede

[ctx: #31387]
en: Darken
da: Nedton

[ctx: #31388]
en: Floor label
da: Gulvnavn

[ctx: #31390]
en: Skin default
da: Skinnets standard

[ctx: #31396]
en: BannerList
da: Bannerliste

[ctx: #31397]
en: Ended
da: Slut

[ctx: #31400]
en: [B]CONFIGURE APPEARANCE SETTINGS[/B][CR][CR]Change the skin · Set language and region · Change file listing options[CR]Set up a screensaver · Activate different themes and fontsets for the current skin
da: [B]KONFIGURER UDSEENDE[/B][CR][CR]Tilpas skin'et · Vælg sprog og region · Skift valg for filoversigt[CR]Opsætning af pauseskærm · Aktiver forskellige temaer og skrifttypesæt til det nuværende skin

[ctx: #31401]
en: [B]CONFIGURE VIDEO SETTINGS[/B][CR][CR]Manage your video library · Set video playback options · Change video listing options[CR]Set subtitle fonts
da: [B]KONFIGURER VIDEOINDSTILLINGER[/B][CR][CR]Administrer dit videobibliotek · Vælg indstillinger for videoafspilning · Skift indstillinger for videooversigt[CR]Vælg skrifttype til undertekster

[ctx: #31402]
en: [B]CONFIGURE MUSIC SETTINGS[/B][CR][CR]Manage your music library · Set music playback options · Change music listing options[CR]Setup song submission · Set karaoke options
da: [B]KONFIGURER MUSIKINDSTILLINGER[/B][CR][CR]Administrer dit musikbibliotek · Vælg indstillinger for musikafspilning · Skift indstillinger for musikoversigt[CR]Opsæt sangindsendelse · Vælg karaokeindstillinger

[ctx: #31403]
en: [B]CONFIGURE PICTURE SETTINGS[/B][CR][CR]Set picture listing options · Configure slideshows
da: [B]KONFIGURER BILLEDINSTILLINGER[/B][CR][CR]Vælg indstillinger for billedeoversigt · Konfigurer diasshows

[ctx: #31404]
en: [B]CONFIGURE WEATHER SETTINGS[/B][CR][CR]Choose a weather add-on · Set three cities to collect weather information
da: [B]KONFIGURER VEJR-INDSTILLINGER[/B][CR][CR]Vælg et vejr-add-on · Vælg tre byer der skal indhentes vejrinformation for

[ctx: #31405]
en: [B]CONFIGURE SERVICE SETTINGS[/B][CR][CR]Setup control of Kodi via UPnP and HTTP · Configure file sharing[CR]Enable Zeroconf · Configure AirPlay
da: [B]KONFIGURER TJENESTEINDSTILLINGER[/B][CR][CR]Opsæt styring af Kodi ved hjælp af UPnP og HTTP · Konfigurer fildeling[CR]Aktiver Zeroconf · Konfigurer AirPlay

[ctx: #31406]
en: [B]CONFIGURE SYSTEM SETTINGS[/B][CR][CR]Setup and calibrate displays · Configure audio output · Setup remote controls[CR]Set power saving options · Enable debugging · Setup master lock
da: [B]KONFIGURER SYSTEMINDSTILLINGER[/B][CR][CR]Indstil og kalibrer skærmene · Opsæt lydudgang · Opsæt fjernbetjeninger[CR]Opsæt strømstyringsindstillinger · Aktiver fejlfinding · Opret hovedlås

[ctx: #31407]
en: [B]CONFIGURE SKIN SETTINGS[/B][CR][CR]Setup the Aeon Nox skin · Customize the home menu · Adjust the skin colors[CR]Change skin backgrounds
da: [B]KONFIGURER SKININDSTILLINGER[/B][CR][CR]Tilpas Aeon Nox skin'et · Tilpas hjemmeskærmen · Juster skinfarverne[CR]Skift baggrunde til skin

[ctx: #31408]
en: [B]CONFIGURE ADD-ONS[/B][CR][CR]Manage your installed Add-ons · Browse for and install Add-ons from kodi.tv[CR]Modify Add-on settings
da: [B]KONFIGURER ADD-ONS[/B][CR][CR]Håndter dine installerede Add-ons · Gennemse og installer Add-ons fra kodi.tv[CR]Tilpas Add-on indstillinger

[ctx: #31409]
en: [B]MONITOR YOUR SYSTEM[/B][CR][CR]Check out your hardware · Monitor CPU usage[CR]Check Kodi revision number
da: [B]OVERVÅG DIT SYSTEM[/B][CR][CR]Se din hardware · Overvåg CPU-brug[CR]Tjek Kodi revisionsnummer

[ctx: #31411]
en: MANAGER
da: ADMINISTRATOR

[ctx: #31413]
en: MONITOR
da: SKÆRM

[ctx: #31426]
en: Full
da: Fuld

[ctx: #31427]
en: Outline
da: Handling

[ctx: #31428]
en: SHUTDOWN IN
da: LUKKER NED OM

[ctx: #31429]
en: On
da: Til

[ctx: #31452]
en: Not rated
da: Ikke bedømt

[ctx: #31453]
en: Airtime
da: Oppetid

[ctx: #31454]
en: Banners
da: Bannere

[ctx: #31455]
en: MovieWall: Path to movie cover folder
da: FilmVæg: Sti til mappe med filmkassetter

[ctx: #31456]
en: CD-Wall: Path to CD cover folder
da: CD-Væg: Sti til mappe med CD-kassetter

[ctx: #31458]
en: Push UP or DOWN to change rating
da: Tryk OP eller NED for at ændre bedømmelse

[ctx: #31459]
en: Structure of music library
da: Struktur på musikbibliotek

[ctx: #31464]
en: Recommended episodes
da: Anbefalede episoder

[ctx: #31467]
en: Get extrafanart
da: Hent extrafanart

[ctx: #31468]
en: Get extrathumbs
da: Hent extrathumbs

[ctx: #31478]
en: Setup
da: Opsætning

[ctx: #31482]
en: Cases
da: Kassetter

[ctx: #31483]
en: Show icon label
da: Vis navn på ikon

[ctx: #31484]
en: Play trailer
da: Afspil trailer

[ctx: #31500]
en: Pictures
da: Billeder

[ctx: #31501]
en: Music
da: Musik

[ctx: #31502]
en: Movies
da: Film

[ctx: #31503]
en: TV Shows
da: TV-serier

[ctx: #31504]
en: Videos
da: Videoer

[ctx: #31505]
en: Programs
da: Programmer

[ctx: #31507]
en: Add-Ons
da: Add-ons

[ctx: #31508]
en: Shutdown
da: Luk ned

[ctx: #31509]
en: Favorites
da: Favoritter

[ctx: #31510]
en: Weather
da: Vejret

[ctx: #31511]
en: Play Disc
da: Afspil Disk

[ctx: #31600]
en: Main menu item customizer (backgrounds,widgets)
da: Tilpasning af hovedmenu (baggrunde, widgets)

[ctx: #31601]
en: CDWall
da: CDVæg

[ctx: #31602]
en: Choose main menu style
da: Vælg stilart for hovedmenu

[ctx: #31610]
en: Set area color for Home window
da: Vælg områdefarve til Hjemmeskærm

[ctx: #31611]
en: Fullscreen video
da: Fuldskærmsvideo

[ctx: #31612]
en: MovieWall
da: FilmVæg

[ctx: #31613]
en: Enable custom startup focus position of main menu
da: Aktiver brugerdefineret fokus i hovedmenu ved opstart

[ctx: #31614]
en: CDArt Manager
da: Håndtering af CDArt

[ctx: #31615]
en: Audio visualization
da: Lydvisualisering

[ctx: #31616]
en: Low
da: Lav

[ctx: #31617]
en: High
da: Høj

[ctx: #31619]
en: Fullscreen video options
da: Videoindstillinger for fuld skærm

[ctx: #31620]
en: Add to icon panel
da: Føj til ikonpanel

[ctx: #31621]
en: Use Alaska paused label for video OSD
da: Anvend Alaska pausebillede ved video-OSD

[ctx: #31622]
en: Label
da: Navn

[ctx: #31623]
en: Slot
da: Placer

[ctx: #31627]
en: Hide OSD player controls
da: Skjul OSD afspilningskontrol

[ctx: #31628]
en: Current position
da: Nuværende position

[ctx: #31629]
en: Channels
da: Kanaler

[ctx: #31630]
en: Custom
da: Brugerdefineret

[ctx: #31631]
en: Show logo instead of title
da: Vis logo i stedet for titel

[ctx: #31632]
en: Enable Extended Info widget
da: Aktiver 'Udvidet Info' widget

[ctx: #31633]
en: QuickNav
da: HurtigNav

[ctx: #31634]
en: Main Menu
da: Hovedmenu

[ctx: #31635]
en: Similar Artists
da: Lignende Kunstnere

[ctx: #31636]
en: Rotating
da: Roterende

[ctx: #31637]
en: Video OSD Settings
da: Video OSD-indstillinger

[ctx: #31638]
en: Show 'Next Aired' info
da: Vis 'Næste Udsendelse' info

[ctx: #31639]
en: Hide video thumb on info screen
da: Skjul video-miniature på infoskærm

[ctx: #31640]
en: Show remaining time instead of duration.
da: Vis tilbageværende tid i stedet for varighed.

[ctx: #31641]
en: Paths
da: Stier

[ctx: #31643]
en: Customize Home window furniture
da: Tilpas elementer på Hjemmeskærmen

[ctx: #31644]
en: Icon Panel Manager
da: Håndtering af ikonpanel

[ctx: #31645]
en: Background Setup
da: Baggrundsindstillinger

[ctx: #31646]
en: Do you want to download all available [CR]artwork without user interaction?
da: Vil du hente alle tilgængelige [CR]illustrationer uden brugerinput?

[ctx: #31673]
en: Most Played ROMs
da: Mest afspillede ROMs

[ctx: #31674]
en: Switch panel layout
da: Skift panellayout

[ctx: #31675]
en: Customize top bar
da: Tilpas topbar

[ctx: #31676]
en: Top bar
da: Topbar

[ctx: #31677]
en: Left side
da: Venstre side

[ctx: #31678]
en: Set path to folder for conditional weather fanart
da: Vælg mappe til fankunst for vejrforhold

[ctx: #31679]
en: Change label
da: Ændr navn

[ctx: #31680]
en: Choose background
da: Vælg Baggrund

[ctx: #31681]
en: Choose widget
da: Vælg widget

[ctx: #31682]
en: Customizers
da: Tilpasninger

[ctx: #31683]
en: Library stats
da: Biblioteks-statistik

[ctx: #31684]
en: Glass
da: Glas

[ctx: #31685]
en: Classic
da: Klassisk

[ctx: #31687]
en: Furniture settings
da: Indstillinger til elementer

[ctx: #31688]
en: Disable timepanel
da: Deaktiver tidspanel

[ctx: #31689]
en: Disable library stats
da: Deaktiver biblioteks-statistik

[ctx: #31690]
en: Disable rss panel
da: Deaktiver rss panel

[ctx: #31691]
en: Toggle position
da: Skift position

[ctx: #31692]
en: Shorter time and library stats panel
da: Kortere panel til tid og bibliotekstats

[ctx: #31694]
en: Fixed list
da: Fast liste

[ctx: #31695]
en: Submenu
da: Undermenu

[ctx: #31696]
en: Alternative layout
da: Alternativt layout

[ctx: #31698]
en: Show list of actors/artists birthdays
da: Vis liste over skuespillere/kunstneres fødselsdage

[ctx: #31699]
en: Smaller main menu
da: Mindre hovedmenu

[ctx: #31700]
en: Set custom background image
da: Vælg brugerdefineret baggrundsbillede

[ctx: #31701]
en: Supplied backgrounds
da: Baggrunde til rådighed

[ctx: #31703]
en: Set InfoLine
da: Vælg InfoLine

[ctx: #31704]
en: Set Submenu
da: Tilpas Undermenu

[ctx: #31706]
en: First run help....
da: Prøv først hjælp...

[ctx: #31707]
en: This tab signifies that there is a menu off to the side of this window that contains extra options for this section.  To access the menu, navigate to the arrow direction with your remote control or keyboard or place your mouse pointer over the tab. [CR][CR]Click "Ok" to close this dialog. It will not appear again.
da: Dette faneblad signalerer, at der er en skjult menu i siden af dette vindue, som indeholder ekstra indstillinger. For at få adgang til menuen - naviger til pilen med din fjernbetjening eller dit keyboard eller placer din musemarkør over fanebladet. [CR][CR]Tryk "Ok" for at lukke denne dialogboks. Den vil ikke dukke op igen.

[ctx: #31708]
en: Background Customizer
da: Tilpasning af baggrund

[ctx: #31709]
en: Set Delay
da: Angiv forsinkelse

[ctx: #31710]
en: Show ExtraFanart
da: Vis ExtraFanart

[ctx: #31711]
en: Activate Info Panel
da: Aktiver Infopanel

[ctx: #31712]
en: Recommended MusicVids
da: Anbefalede Musikvideoer

[ctx: #31714]
en: Video Library Node
da: Videobiblioteks-node

[ctx: #31715]
en: Smart Playlist Manager
da: Kontrol af Smart Afspilningsliste

[ctx: #31716]
en: Default Sets
da: Standardindstillinger

[ctx: #31717]
en: Optional Custom Sets
da: Valgfrie Brugersæt

[ctx: #31718]
en: Custom set
da: Brugerindstillinger

[ctx: #31719]
en: No Default Items
da: Ingen Standardemner

[ctx: #31720]
en: Default Movie Items
da: Standard Filmemner

[ctx: #31721]
en: Default TV Show Items
da: Standard TV-serieemner

[ctx: #31722]
en: Default Music Items
da: Standard Musikemner

[ctx: #31723]
en: Default Settings Items
da: Standard indstillinger-emner

[ctx: #31724]
en: Default Shutdown Items
da: Standard punkter i Nedlukning

[ctx: #31725]
en: Default PVR Items
da: Standard PVR-emner

[ctx: #31726]
en: Default Video Items
da: Standard Videoemner

[ctx: #31727]
en: Remaining Cities
da: Tilbageværende Byer

[ctx: #31728]
en: Show Cities
da: Vis Byer

[ctx: #31729]
en: Move NowPlaying widget to bottom
da: Flyt Afspiller Nu widget til bunden

[ctx: #31730]
en: Script features
da: Script-muligheder

[ctx: #31731]
en: Skin Settings
da: Skinindstillinger

[ctx: #31732]
en: Edit Main Menu
da: Tilpas Hovedmenu

[ctx: #31733]
en: Choose song
da: Vælg sang

[ctx: #31734]
en: Use QuickList instead of default shutdown menu
da: Anvend Hurtigliste i stedet for standard nedlukningsmenu

[ctx: #31800]
en: Fade background in visualisation
da: Udton baggrund i visualisering

[ctx: #31801]
en: Always show Album Info
da: Vis altid Albuminfo

[ctx: #31802]
en: Music BG
da: Musik BG

[ctx: #31803]
en: Always randomize Random Widget Items
da: Bland altid tilfældige Widget-elementer

[ctx: #31807]
en: Choose Icon
da: Vælg Ikon

[ctx: #31808]
en: Exchange Position
da: Udskift position

[ctx: #31809]
en: Music Visualisation Settings
da: Indstillinger for Musikvisualisering

[ctx: #31810]
en: Show ClearArt instead of Logo
da: Vis ClearArt i stedet for Logo

[ctx: #31811]
en: Use Alt Floor
da: Anvend Alt Gulv

[ctx: #31812]
en: Show CDArt
da: Vis CDArt

[ctx: #31813]
en: Main Menu Layout
da: Layout af Hovedmenu

[ctx: #31814]
en: Always show Submenu
da: Vis altid Undermenu

[ctx: #31815]
en: Latest Pics
da: Seneste Billeder

[ctx: #31816]
en: Random Pics
da: Tilfældige Billeder

[ctx: #31817]
en: Random Artists
da: Tilfældige Kunstnere

[ctx: #31818]
en: Near Concerts
da: Koncerter i nærheden

[ctx: #31819]
en: Next Aired
da: Næste Udsendelse

[ctx: #31820]
en: Daily Babes
da: Daglige Babes

[ctx: #31823]
en: World Map + Icons
da: Verdenskort  + Ikoner

[ctx: #31824]
en: Live DVD cases
da: Live DVD-kassetter

[ctx: #31825]
en: Live CD cases
da: Live CD-kassetter

[ctx: #31826]
en: Live Pictures
da: Live Billeder

[ctx: #31828]
en: Area Shortcut
da: Genvej til Område

[ctx: #31829]
en: Pre-Defined Function
da: Prædefineret Funktion

[ctx: #31830]
en: QuickList
da: Hurtigliste

[ctx: #31831]
en: Play DVD
da: Afspil DVD

[ctx: #31832]
en: Mute
da: Lydløs

[ctx: #31833]
en: Update VideoDB
da: Opdater Videodatabase

[ctx: #31834]
en: Update MusicDB
da: Opdater Musikdatabase

[ctx: #31835]
en: Update Addons
da: Opdater Add-ons

[ctx: #31836]
en: Eject Tray
da: Skub ud

[ctx: #31837]
en: Music Party Mode
da: Musik Festtilstand

[ctx: #31838]
en: Video Party Mode
da: Video Festtilstand

[ctx: #31839]
en: Restart Kodi
da: Genstart Kodi

[ctx: #31840]
en: Random Movie (Genre)
da: Tilfældig Film (Genre)

[ctx: #31841]
en: Random Movie
da: Tilfældig Film

[ctx: #31842]
en: Movies (Cinema Exp.)
da: Film (cinema Exp.)

[ctx: #31843]
en: Clean MusicDB
da: Ryd op i Musikdatabase

[ctx: #31844]
en: Clean VideoDB
da: Ryd op i Videodatabase

[ctx: #31845]
en: Movie Sets
da: Filmsæt

[ctx: #31846]
en: Around the world
da: Jorden rundt

[ctx: #31847]
en: Video Files
da: Videofiler

[ctx: #31848]
en: Movie Genres
da: Filmgenrer

[ctx: #31850]
en: Home Customizer
da: Tilpasning af Hjemmeskærm

[ctx: #31851]
en: Player Controls
da: Afspilningskontrol

[ctx: #31852]
en: Music Library
da: Musikbibliotek

[ctx: #31853]
en: Music Files
da: Musikfiler

[ctx: #31854]
en: PVR Area
da: PVR Område

[ctx: #31855]
en: Featured Area
da: Fremhævede Område

[ctx: #31856]
en: NowPlaying
da: Spiller Nu

[ctx: #31857]
en: Temperature
da: Temperatur

[ctx: #31860]
en: QuickConfig
da: Hurtigkonfig

[ctx: #31861]
en: Labels (Bigger Gaps)
da: Navne (større afstand)

[ctx: #31862]
en: Single Logo
da: Enkelt Logo

[ctx: #31863]
en: Two Columns
da: To Kolonner

[ctx: #31864]
en: Show Widgets
da: Vis Widgets

[ctx: #31866]
en: Video Folder
da: Videomappe

[ctx: #31867]
en: Music Folder
da: Musikmappe

[ctx: #31868]
en: Enter MAC Address
da: Indtast MAC-adresse

[ctx: #31869]
en: Online Video Help
da: Online videohjælp

[ctx: #31870]
en: Help
da: Hjælp

[ctx: #31871]
en: Available at Passion-XBMC repository
da: Tilgængelig i Passion-XBMC fjernlager

[ctx: #31872]
en: Mixed Movies
da: Blandede Film

[ctx: #31873]
en: Mixed TV
da: Blandet TV

[ctx: #31874]
en: Mixed Music
da: Blandet Musik

[ctx: #31875]
en: No Content for this Area
da: Intet indhold i dette område

[ctx: #31876]
en: Appearance Setup
da: Opsætning af Udseende

[ctx: #31877]
en: Home NowPlaying Customizer
da: Tilpas 'Spiller Nu' på Hjemmeskærm

[ctx: #31878]
en: Click on "Play" buttons To preview settings
da: Klik på "Afspil" knapper for at teste indstillinger

[ctx: #31881]
en: Click on buttons to customize them
da: Klik på knapper for at tilpasse dem

[ctx: #31882]
en: Disable option to hide widgets by pressing "Back"
da: Deaktiver mulighed for at skjule widgets ved at trykke "Tilbage"

[ctx: #31885]
en: Area-specific Options
da: Områdespecifikke indstillinger

[ctx: #31886]
en: Search Trailer on Youtube
da: Søg efter trailer på Youtube

[ctx: #31888]
en: PRESS ANY KEY
da: TRYK PÅ EN VILKÅRLIG TAST

[ctx: #31889]
en: Next Tracks
da: Næste Numre

[ctx: #31890]
en: Collections
da: Samlinger

[ctx: #31891]
en: Folders
da: Mapper

[ctx: #31892]
en: Categories
da: Kategorier

[ctx: #31895]
en: No library content for this media type
da: Intet biblioteksindhold for denne medietype

[ctx: #31896]
en: 10 Day
da: 10 Dage

[ctx: #31897]
en: Press DOWN for extended info
da: Tryk NED for udvidet information

[ctx: #31898]
en: Visibility
da: Sigtbarhed

[ctx: #31899]
en: Shutdown timer
da: Nedlukningstimer

[ctx: #31900]
en: Add-on missing
da: Addon mangler

[ctx: #31902]
en: Attention
da: Obs

[ctx: #31904]
en: ExtraFanArt is not natively supported by Kodi
da: ExtraFanArt er ikke lokalt understøttet af Kodi

[ctx: #31905]
en: Needs script.cinema.experience to be available
da: Kræver script.cinema.experience

[ctx: #31906]
en: Needs script.randommovie to be available
da: Kræver script.randommovie

[ctx: #31909]
en: Bar Style
da: Barstil

[ctx: #31910]
en: This feature requires the ColorPicker add-on
da: Denne funktion kræver ColorPicker add-on'en

[ctx: #31911]
en: Updating add-on repos
da: Opdaterer add-on lager

[ctx: #31912]
en: Updating local add-ons
da: Opdaterer lokale add-ons

[ctx: #31913]
en: Click on furniture to see available options
da: Klik på element for at se tilgængelige indstillinger

[ctx: #31914]
en: Click on menu items to see available options
da: Klik på elementer i menuen for at se tilgængelige indstillinger

[ctx: #31915]
en: Play some Music to get live Preview of Settings
da: Afspil noget musik for at teste indstillinger

[ctx: #31916]
en: Needs "Additional Artist Info" activated in Artistslideshow Plugin
da: Kræver "Yderligere Kunstnerinfo" aktiveret i Artistslideshow plugin

[ctx: #31917]
en: Chance Precip
da: Risiko for Nedbør

[ctx: #31929]
en: Moon phase
da: Månefase

[ctx: #31940]
en: Pressure
da: Tryk

[ctx: #31946]
en: Music Add-on
da: Musik Add-on

[ctx: #31947]
en: Picture Add-on
da: Billede Add-on

[ctx: #31949]
en: Video Playlist
da: Videoafspilningsliste

[ctx: #31950]
en: Music Playlist
da: Musikafspilningsliste

[ctx: #31951]
en: Custom
da: Brugerdefineret

[ctx: #31953]
en: Favourite
da: Favorit

[ctx: #31954]
en: Function
da: Funktion

[ctx: #31955]
en: Activate Bottom Menu (Play DVD, toggle widgets)
da: Aktiver Bundmenu (Afspil DVD, slå widgets fra/til)

[ctx: #31956]
en: Choose Type
da: Vælg Type

[ctx: #31957]
en: Choose 2nd widget
da: Vælg 2. widget

[ctx: #31958]
en: Menu label
da: Navn på menu

[ctx: #31959]
en: Icon
da: Ikon

[ctx: #31960]
en: Set icon
da: Vælg ikon

[ctx: #31961]
en: Set up 'Featured' window appearance
da: Tilpas udseende af 'Fremhævede' vinduet

[ctx: #31962]
en: Set up 'Settings' window appearance
da: Tilpas udseende af 'Indstillinger' vinduet

[ctx: #31963]
en: Fallback settings
da: Fallback-indstillinger

[ctx: #31964]
en: Fallback
da: Alternativ

[ctx: #31965]
en: Playlist widget
da: Afspilningsliste widget
