XBMC Skins - en to sv translation catalogue (435 entries)

[ctx: #31004]
en: Month
sv: Månad

[ctx: #31005]
en: Premiered
sv: Premiär

[ctx: #31006]
en: Info unavailable
sv: Ingen info tillgänglig

[ctx: #31007]
en: seconds
sv: sekunder

[ctx: #31008]
en: Type
sv: Typ

[ctx: #31010]
en: General main menu settings
sv: Generella inställningar för huvudmenyn

[ctx: #31012]
en: Add group
sv: Lägg till grupp

[ctx: #31013]
en: Rename group
sv: Döp om grupp

[ctx: #31014]
en: Delete group
sv: Ta bort grupp

[ctx: #31016]
en: [B]CONFIGURE TV SETTINGS[/B][CR][CR]Tune new channels · Configure the electronic guide · Record your favourite programs
sv: [B] KONFIGURERA TV-INSTÄLLNINGAR[/B] [CR] [CR] Ställ in nya kanaler ° Konfigurera TV-guiden ° Spela in dina favoritprogram

[ctx: #31017]
en: Live TV
sv: Direktsänd TV

[ctx: #31018]
en: Big covers
sv: Stora omslag

[ctx: #31020]
en: Extras
sv: Extra

[ctx: #31021]
en: Search Kodi for
sv: Sök i Kodi efter

[ctx: #31022]
en: Music - Files
sv: Musik - Filer

[ctx: #31024]
en: Page
sv: Sida

[ctx: #31025]
en: Items
sv: Objekt

[ctx: #31026]
en: Misc. Options
sv: Övriga alternativ

[ctx: #31027]
en: Reset item
sv: Återställ objekt

[ctx: #31032]
en: Nothing
sv: Inget

[ctx: #31033]
en: Play item on startup
sv: Spela objekt vid start

[ctx: #31035]
en: Conditional weather
sv: Väderförhållande

[ctx: #31036]
en: Breadcrumbs classic
sv: Brödsmulor (Klassiska)

[ctx: #31037]
en: Default breadcrumbs
sv: Brödsmulor (Standard)

[ctx: #31038]
en: Classic top panels
sv: Klassiska topp-paneler

[ctx: #31039]
en: CD-Wall
sv: CD-Vägg

[ctx: #31040]
en: Now Playing
sv: Nu spelas

[ctx: #31043]
en: PAUSED
sv: PAUSAD

[ctx: #31044]
en: Artist Slideshow
sv: Bildspel (Artister)

[ctx: #31045]
en: Entries
sv: Poster

[ctx: #31046]
en: Breadcrumbs
sv: Brödsmulor

[ctx: #31047]
en: Extra-Fanart
sv: Extra-fanart

[ctx: #31048]
en: Visualization presets
sv: Inställningar (Vis.)

[ctx: #31053]
en: Fullscreen
sv: Fullskärm

[ctx: #31054]
en: Shadow
sv: Skugga

[ctx: #31055]
en: Open playlist
sv: Öppna spellista

[ctx: #31056]
en: Save playlist
sv: Spara spellista

[ctx: #31057]
en: Close playlist
sv: Stäng spellista

[ctx: #31058]
en: Banner
sv: Banderoll

[ctx: #31059]
en: Logo
sv: Logotyp

[ctx: #31063]
en: Choose style
sv: Välj stil

[ctx: #31064]
en: Press SELECT for alternative layout
sv: Tryck VÄLJ för alternativ layout

[ctx: #31066]
en: Back
sv: Bakåt

[ctx: #31068]
en: Random albums
sv: Slumpade album

[ctx: #31069]
en: Icon panel
sv: Ikonpanel

[ctx: #31070]
en: Random add-ons
sv: Slumpade tillägg

[ctx: #31071]
en: Default weather
sv: Förvalt väder

[ctx: #31072]
en: System info
sv: Systeminfo

[ctx: #31073]
en: Actor information
sv: Skådespelarinfo

[ctx: #31074]
en: Filmography
sv: Filmografi

[ctx: #31075]
en: Press SELECT to switch between now/next EPG
sv: Tryck VÄLJ för att bläddra mellan nuvarande/nästa EPG

[ctx: #31080]
en: Director information
sv: Regissörsinfo

[ctx: #31081]
en: Latest MusicVids
sv: Senaste musikvideor

[ctx: #31082]
en: Extended
sv: Utökad

[ctx: #31083]
en: Labels
sv: Etiketter

[ctx: #31084]
en: Panels
sv: Paneler

[ctx: #31085]
en: Light
sv: Ljus

[ctx: #31087]
en: Randomize All
sv: Slumpa alla

[ctx: #31088]
en: Use color for all areas
sv: Använd färg för alla områden

[ctx: #31089]
en: Both
sv: Båda

[ctx: #31090]
en: Adjust Transparency
sv: Justera transparens

[ctx: #31091]
en: Random MusicVids
sv: Slumpade Musikvideor

[ctx: #31092]
en: Artist fanart (Extrafanart, fanart.jpg, default fanart)
sv: Artist-fanart (Extrafanart, fanart.jpg, standard fanart)

[ctx: #31093]
en: Actors born today
sv: Skådespelaren född på dagens datum

[ctx: #31094]
en: Widget fanart
sv: Fanart för widget

[ctx: #31095]
en: Rating
sv: Betyg

[ctx: #31096]
en: Search on YouTube
sv: Sök på YouTube

[ctx: #31097]
en: Classic OSD style
sv: Klassisk OSD-stil

[ctx: #31098]
en: Background path
sv: Bakgrundssökväg

[ctx: #31099]
en: Top bar style
sv: Utseende på Toppanelen

[ctx: #31102]
en: Background
sv: Bakgrund

[ctx: #31103]
en: Available Groups
sv: Tillgängliga grupper

[ctx: #31104]
en: Timer Set
sv: Timer inställd

[ctx: #31105]
en: Channel +
sv: Kanal +

[ctx: #31106]
en: Channel -
sv: Kanal -

[ctx: #31107]
en: Channels
sv: Kanaler

[ctx: #31109]
en: Teletext
sv: Text-TV

[ctx: #31110]
en: Record
sv: Spela in

[ctx: #31111]
en: Recording
sv: Spelar in

[ctx: #31112]
en: Coloured
sv: Färgade

[ctx: #31113]
en: Single Image
sv: Enskild bild

[ctx: #31114]
en: Multi Image
sv: Flera bilder

[ctx: #31115]
en: Customizer
sv: Skräddarsy

[ctx: #31116]
en: Show
sv: Visa

[ctx: #31121]
en: Virgin Music
sv: Virgin Musik

[ctx: #31127]
en: Lyrics add-on
sv: Tillägg (Låttexter)

[ctx: #31128]
en: Lyrics
sv: Låttexter

[ctx: #31130]
en: Subtitle add-on
sv: Tillägg (Undertexter)

[ctx: #31143]
en: Animated fanart in music visualization
sv: Animerad fanart vid musik-visualisering

[ctx: #31148]
en: Show timepanel
sv: Visa tidspanel

[ctx: #31149]
en: This will shutdown Kodi! [CR]Are you sure?
sv: Kodi kommer att avslutas! [CR]Är du säker?

[ctx: #31156]
en: Directed by
sv: Regissör

[ctx: #31157]
en: Written by
sv: Författare

[ctx: #31163]
en: Featured
sv: Utvald

[ctx: #31164]
en: Sort
sv: Sortera

[ctx: #31165]
en: Slim list
sv: Smal lista

[ctx: #31167]
en: Playlists for Widget 2
sv: Spellista för Widget 2

[ctx: #31168]
en: No CoverFlow
sv: Ingen CoverFlow

[ctx: #31169]
en: Thin panel
sv: Tunn panel

[ctx: #31170]
en: Lower list
sv: Lägre lista

[ctx: #31171]
en: Viewtype settings
sv: Inställningar för vytyp

[ctx: #31173]
en: Update add-on repos
sv: Uppdatera tilläggskällor

[ctx: #31174]
en: Update local add-ons
sv: Uppdatera lokala tillägg

[ctx: #31175]
en: Big list
sv: Stor lista

[ctx: #31176]
en: General options
sv: Allmänna alternativ

[ctx: #31177]
en: Random color mode
sv: Slumpad färgskala

[ctx: #31178]
en: Choose main color
sv: Välj färgskala

[ctx: #31179]
en: Disable media menu and hide options in video info
sv: Avaktivera mediamenyn och göm alternativ i videoinfo

[ctx: #31180]
en: Hide options in media menu
sv: Göm alternativ mediameny

[ctx: #31181]
en: Activate 'Glow Mode'
sv: Aktivera 'Glow Mode'

[ctx: #31182]
en: Colored
sv: Färglägg:

[ctx: #31184]
en: Unwatched icon
sv: Unwatched-ikon

[ctx: #31185]
en: Viewtype
sv: Vytyp

[ctx: #31186]
en: Kiosk mode
sv: Kioskläge

[ctx: #31188]
en: Show Status
sv: Visa Status

[ctx: #31189]
en: Previous Episode
sv: Föregående Avsnitt

[ctx: #31190]
en: Next Episode
sv: Nästa Avsnitt

[ctx: #31191]
en: Use as icon
sv: Använd som ikon

[ctx: #31192]
en: Choose font color
sv: Välj färg på typsnitt

[ctx: #31194]
en: Delayed
sv: Förskjuten

[ctx: #31195]
en: No background panel
sv: Ingen bakgrundspanel

[ctx: #31196]
en: Small Shift view
sv: Liten Shift-vy

[ctx: #31199]
en: News
sv: Nyheter

[ctx: #31200]
en: Kodi Cinema
sv: Kodi-biograf

[ctx: #31201]
en: Kodi Trailer
sv: Kodi-trailer

[ctx: #31203]
en: YouTube User Uploads
sv: YouTube användaruppladdningar

[ctx: #31204]
en: YouTube User Favorites
sv: YouTube användarfavoriter

[ctx: #31205]
en: Youtube Most Viewed
sv: YouTube mest visade

[ctx: #31206]
en: Youtube Most Popular
sv: YouTube mest populära

[ctx: #31220]
en: Random episodes
sv: Utvalda avsnitt

[ctx: #31221]
en: Default
sv: Standard

[ctx: #31222]
en: Random movies
sv: Utvalda filmer

[ctx: #31223]
en: Visibility
sv: Synlighet

[ctx: #31226]
en: Moon phase
sv: Månfas

[ctx: #31227]
en: Vinyl Record
sv: Vinylskiva

[ctx: #31228]
en: Vertical
sv: Vertikal

[ctx: #31229]
en: Horizontal
sv: Horisontell

[ctx: #31230]
en: Viewtypes
sv: Vytyper

[ctx: #31236]
en: BannerPlex
sv: Bannerplex

[ctx: #31237]
en: Average Day (Low)
sv: Dagsmedel (Låg)

[ctx: #31238]
en: Average Day (High)
sv: Dagsmedel (Hög)

[ctx: #31239]
en: Pressure
sv: Tryck

[ctx: #31240]
en: 'New' flag
sv: 'New'-markör

[ctx: #31241]
en: 'Watched' flag
sv: 'Watched'-markör

[ctx: #31242]
en: Show Flags
sv: Visa markörer

[ctx: #31243]
en: Schedule
sv: Schema

[ctx: #31244]
en: Enable cdART in 'Now Playing' widget
sv: Aktivera cdART i 'Nu spelas'-widgeten

[ctx: #31248]
en: BD/DVD Cases
sv: BD/DVD-fodral

[ctx: #31255]
en: Blu-ray Disc
sv: Blu-ray-skiva

[ctx: #31256]
en: Include already watched Items?
sv: Inkludera redan visade objekt?

[ctx: #31265]
en: Smaller pop-up dialogs
sv: Mindre pop-up-dialoger

[ctx: #31269]
en: Enable background effect [I](Can increase CPU usage!)   [/I]
sv: Aktivera bakgrundseffekt [I](Kan kräva mer processorkraft!)[/I]

[ctx: #31279]
en: Play trailers in fullscreen
sv: Spela trailers i fullskärm

[ctx: #31281]
en: Show video info when player is paused
sv: Visa videoinfo när spelaren är pausad

[ctx: #31282]
en: Clear Cases
sv: Genomskinliga fodral

[ctx: #31285]
en: Episode No.
sv: Avsnittsnr.

[ctx: #31287]
en: 4 Thumbs
sv: 4 Miniatyrer

[ctx: #31290]
en: TV Guide
sv: TV-Guide

[ctx: #31293]
en: Keep
sv: Behåll

[ctx: #31298]
en: Set area color
sv: Välj färgskala

[ctx: #31299]
en: Data provider
sv: Dataleverantör

[ctx: #31307]
en: Hide fanart
sv: Göm fanart

[ctx: #31309]
en: Memory Used:
sv: Använt minne:

[ctx: #31316]
en: Get artwork
sv: Hämta grafik

[ctx: #31321]
en: Karaoke song selector
sv: Val av karaokesång

[ctx: #31322]
en: Aired
sv: Sändes

[ctx: #31323]
en: Latest movies
sv: Senaste filmerna

[ctx: #31324]
en: Latest episodes
sv: Senaste avsnitten

[ctx: #31325]
en: Playlist options
sv: Alternativ för spellista

[ctx: #31326]
en: Most played albums
sv: Mest spelade album

[ctx: #31327]
en: Most played ROMs
sv: Mest spelade Roms

[ctx: #31329]
en: In-progress TV Shows
sv: Pågående TV-serier

[ctx: #31330]
en: Random music
sv: Slumpvis musik

[ctx: #31331]
en: Latest Music
sv: Senaste musiken

[ctx: #31332]
en: Play Video
sv: Spela video

[ctx: #31333]
en: Recent
sv: Nyligen

[ctx: #31334]
en: Latest
sv: Senaste

[ctx: #31335]
en: In-progress movies
sv: Pågår

[ctx: #31336]
en: Today´s Actors
sv: Dagens skådespelare

[ctx: #31352]
en: Stop
sv: Stopp

[ctx: #31353]
en: Fast Forward
sv: Framåt

[ctx: #31354]
en: Rewind
sv: Bakåt

[ctx: #31355]
en: Movie menu
sv: Filmmeny

[ctx: #31356]
en: Download Subtitles
sv: Ladda ner undertexter

[ctx: #31357]
en: Mixed info
sv: Blandad info

[ctx: #31358]
en: System info
sv: Systeminfo

[ctx: #31359]
en: Latest albums
sv: Senaste albumen

[ctx: #31360]
en: Upcoming
sv: Kommande

[ctx: #31362]
en: Rounded covers
sv: Rundade hörn

[ctx: #31364]
en: Platform
sv: Plattform

[ctx: #31365]
en: Get tune
sv: Hämta låt

[ctx: #31372]
en: Show Info
sv: Visa info

[ctx: #31374]
en: Current
sv: Nuvarande

[ctx: #31375]
en: Animated
sv: Animerad

[ctx: #31378]
en: Set path to music library (needed for extrafanart, clearLOGO)
sv: Ange sökväg till musikbiblioteket (behövs för extrafanart, clearLOGO)

[ctx: #31383]
en: Backdrop
sv: Bakgrund

[ctx: #31387]
en: Darken
sv: Mörk

[ctx: #31388]
en: Floor label
sv: Golvetikett:

[ctx: #31390]
en: Skin default
sv: Standard

[ctx: #31397]
en: Ended
sv: Slutade

[ctx: #31400]
en: [B]CONFIGURE APPEARANCE SETTINGS[/B][CR][CR]Change the skin · Set language and region · Change file listing options[CR]Set up a screensaver · Activate different themes and fontsets for the current skin
sv: [B] KONFIGURERA INSTÄLLNINGAR FÖR UTSEENDE [/B] [CR] [CR] Ändra skalet· Ställ in språk och region · Ändra fillistnings-alternativ [CR] Inrätta en skärmsläckare [CR] aktivera olika teman och fontsets för det aktuella skalet

[ctx: #31401]
en: [B]CONFIGURE VIDEO SETTINGS[/B][CR][CR]Manage your video library · Set video playback options · Change video listing options[CR]Set subtitle fonts
sv: [B] KONFIGURERA VIDEOINSTÄLLNINGAR [/B] [CR] [CR] Hantera ditt videobibliotek ° Ändra videouppspelnings-alternativ · Byt videolistnings-alternativ [CR] Välj undertext-teckensnitt

[ctx: #31402]
en: [B]CONFIGURE MUSIC SETTINGS[/B][CR][CR]Manage your music library · Set music playback options · Change music listing options[CR]Setup song submission · Set karaoke options
sv: [B] KONFIGURERA MUSIKINSTÄLLNINGAR[/B] [CR] [CR] Hantera ditt musikbibliotek · ange musikuppspelnings-alternativ · Byt uppsspelningsalternativ [CR] Ställ in karaoke-alternativ

[ctx: #31403]
en: [B]CONFIGURE PICTURE SETTINGS[/B][CR][CR]Set picture listing options · Configure slideshows
sv: [B] KONFIGURERA BILDINSTÄLLNINGAR [/B] [CR] [CR] Välj bilduppspelnings-alternativ ° Konfigurera bildspel

[ctx: #31404]
en: [B]CONFIGURE WEATHER SETTINGS[/B][CR][CR]Choose a weather add-on · Set three cities to collect weather information
sv: [B] KONFIGURERA VÄDERINSTÄLLNINGAR[/B] [CR] [CR] Välj ett vädertillägg · Ställ tre städer för att samla in väderinformation

[ctx: #31405]
en: [B]CONFIGURE SERVICE SETTINGS[/B][CR][CR]Setup control of Kodi via UPnP and HTTP · Configure file sharing[CR]Enable Zeroconf · Configure AirPlay
sv: [B] KONFIGURERA NÄTVERKSINSTÄLLNINGAR [/B] [CR] [CR] Kontroll av Kodi via UPnP och HTTP ° Konfigurera fildelning [CR] Aktivera Zeroconf · Konfigurera AirPlay

[ctx: #31406]
en: [B]CONFIGURE SYSTEM SETTINGS[/B][CR][CR]Setup and calibrate displays · Configure audio output · Setup remote controls[CR]Set power saving options · Enable debugging · Setup master lock
sv: [B] KONFIGURERA SYSTEMINSTÄLLNINGAR[/B] [CR] [CR]  Ställ in och kalibrera skärmar · Konfigurera ljudutgång · Ställ in fjärrkontroller [CR] Ange energisparfunktioner · Aktivera felsökning · Ställ in huvudlås

[ctx: #31407]
en: [B]CONFIGURE SKIN SETTINGS[/B][CR][CR]Setup the Aeon Nox skin · Customize the home menu · Adjust the skin colors[CR]Change skin backgrounds
sv: [B] KONFIGURERA SKALINSTÄLLNINGAR[/B] [CR] [CR]  Ställ in Aeon Nox ° Anpassa huvudmenyn ° justera skalfärgerna [CR] Ändra skalets bakgrunder

[ctx: #31408]
en: [B]CONFIGURE ADD-ONS[/B][CR][CR]Manage your installed Add-ons · Browse for and install Add-ons from kodi.tv[CR]Modify Add-on settings
sv: [B] KONFIGURERA TILLÄGG [/B] [CR] [CR] Hantera dina installerade tillägg ° Bläddra efter och installera tillägg från kodi.tv [CR] Ändra tilläggsinställningar

[ctx: #31409]
en: [B]MONITOR YOUR SYSTEM[/B][CR][CR]Check out your hardware · Monitor CPU usage[CR]Check Kodi revision number
sv: [B] ÖVERVAKA DITT SYSTEM[/B] [CR] [CR] Visa din maskinvara · Övervaka CPU-användning [CR] Visa vilken version av Kodi du använder

[ctx: #31427]
en: Outline
sv: Utdrag

[ctx: #31428]
en: SHUTDOWN IN
sv: AVSTÄNGNING OM

[ctx: #31429]
en: On
sv: På

[ctx: #31452]
en: Not rated
sv: Ej betygsatt

[ctx: #31453]
en: Airtime
sv: Speltid

[ctx: #31454]
en: Banners
sv: Banderoller

[ctx: #31455]
en: MovieWall: Path to movie cover folder
sv: Moviewall: Sökväg till mappen med filmomslag

[ctx: #31456]
en: CD-Wall: Path to CD cover folder
sv: Cd-Wall: Sökväg till mappen med CDomslag

[ctx: #31458]
en: Push UP or DOWN to change rating
sv: Tryck UPP eller NER för att ändra betyg

[ctx: #31459]
en: Structure of music library
sv: Struktur på musikbibliotek

[ctx: #31464]
en: Recommended episodes
sv: Rekommenderad

[ctx: #31467]
en: Get extrafanart
sv: Hämta extrafanart

[ctx: #31468]
en: Get extrathumbs
sv: Hämta extrathumbs

[ctx: #31478]
en: Setup
sv: Installation

[ctx: #31479]
en: Widgets
sv: Widgetar

[ctx: #31482]
en: Cases
sv: Fodral

[ctx: #31483]
en: Show icon label
sv: Visa ikonetikett

[ctx: #31484]
en: Play trailer
sv: Spela trailer

[ctx: #31500]
en: Pictures
sv: BILDER

[ctx: #31501]
en: Music
sv: MUSIK

[ctx: #31502]
en: Movies
sv: FILMER

[ctx: #31503]
en: TV Shows
sv: TV-SERIER

[ctx: #31504]
en: Videos
sv: VIDEO

[ctx: #31505]
en: Programs
sv: PROGRAM

[ctx: #31506]
en: System
sv: SYSTEM

[ctx: #31507]
en: Add-Ons
sv: TILLÄGG

[ctx: #31508]
en: Shutdown
sv: STÄNG AV

[ctx: #31509]
en: Favorites
sv: FAVORITER

[ctx: #31510]
en: Weather
sv: VÄDER

[ctx: #31511]
en: Play Disc
sv: DVD/BD

[ctx: #31600]
en: Main menu item customizer (backgrounds,widgets)
sv: Skräddarsy huvudmenyn (bakgrunder och widgets)

[ctx: #31601]
en: CDWall
sv: CD-vägg

[ctx: #31602]
en: Choose main menu style
sv: Välj stil på menyn

[ctx: #31610]
en: Set area color for Home window
sv: Välj färgskala för huvudmenyn

[ctx: #31611]
en: Fullscreen video
sv: Fullskärmsvideo

[ctx: #31612]
en: MovieWall
sv: Filmvägg

[ctx: #31613]
en: Enable custom startup focus position of main menu
sv: Aktivera anpassad uppstartsfokus för huvudmenyn

[ctx: #31614]
en: CDArt Manager
sv: CdArt hanterare

[ctx: #31615]
en: Audio visualization
sv: Visualisering (Musik)

[ctx: #31616]
en: Low
sv: Låg

[ctx: #31617]
en: High
sv: Hög

[ctx: #31619]
en: Fullscreen video options
sv: Alternativ (Fullskärmsvideo)

[ctx: #31621]
en: Use Alaska paused label for video OSD
sv: Använd PAUS-etikett när videon pausas

[ctx: #31622]
en: Label
sv: Etikett

[ctx: #31627]
en: Hide OSD player controls
sv: Göm OSD-kontroller

[ctx: #31628]
en: Current position
sv: Nuvarande position

[ctx: #31629]
en: Channels
sv: Kanaler

[ctx: #31630]
en: Custom
sv: Anpassad

[ctx: #31631]
en: Show logo instead of title
sv: Visa Logo.png istället för titel

[ctx: #31632]
en: Enable Extended Info widget
sv: Aktivera widget med utökad information

[ctx: #31634]
en: Main Menu
sv: Huvudmeny

[ctx: #31635]
en: Similar Artists
sv: Liknande artister

[ctx: #31636]
en: Rotating
sv: Roterande

[ctx: #31637]
en: Video OSD Settings
sv: OSD-inställningar för Video

[ctx: #31638]
en: Show 'Next Aired' info
sv: Vist 'Nästa sändning' info

[ctx: #31639]
en: Hide video thumb on info screen
sv: Göm videominiatyr på infoskärmen

[ctx: #31640]
en: Show remaining time instead of duration.
sv: Visa återstående tid istället för löptid

[ctx: #31641]
en: Paths
sv: Sökvägar

[ctx: #31643]
en: Customize Home window furniture
sv: Anpassa Huvudmenyns paneler

[ctx: #31645]
en: Background Setup
sv: Bakgrundsinställningar

[ctx: #31646]
en: Do you want to download all available [CR]artwork without user interaction?
sv: Vill du ladda ner all tillgänglig [CR] grafik utan användarens interaktion?

[ctx: #31673]
en: Most Played ROMs
sv: Mest spelade ROMs

[ctx: #31674]
en: Switch panel layout
sv: Ändra panelens layout

[ctx: #31675]
en: Customize top bar
sv: Anpassa toppanelen

[ctx: #31676]
en: Top bar
sv: Toppanelen

[ctx: #31677]
en: Left side
sv: Vänster sida

[ctx: #31678]
en: Set path to folder for conditional weather fanart
sv: Ange sökvägen till mappen för fanart beronde på väderförhållandena

[ctx: #31679]
en: Change label
sv: Ändra etikett

[ctx: #31680]
en: Choose background
sv: Välj bakgrund

[ctx: #31681]
en: Choose widget
sv: Välj widget

[ctx: #31682]
en: Customizers
sv: Skräddarsy

[ctx: #31683]
en: Library stats
sv: Biblioteksstatus

[ctx: #31684]
en: Glass
sv: Glas

[ctx: #31685]
en: Classic
sv: Klassisk

[ctx: #31687]
en: Furniture settings
sv: Panelinställningar

[ctx: #31688]
en: Disable timepanel
sv: Inaktivera tidsfältet

[ctx: #31689]
en: Disable library stats
sv: Inaktivera biblioteksstatus

[ctx: #31690]
en: Disable rss panel
sv: Inaktivera RSS-fältet

[ctx: #31691]
en: Toggle position
sv: Växla position

[ctx: #31692]
en: Shorter time and library stats panel
sv: Kortare tids-, och biblioteksstatusfält

[ctx: #31694]
en: Fixed list
sv: Fixerad lista

[ctx: #31695]
en: Submenu
sv: Undermeny

[ctx: #31696]
en: Alternative layout
sv: Alternativ layout

[ctx: #31698]
en: Show list of actors/artists birthdays
sv: Visa lista med skådespelarnas-/artisternas födelsedagar

[ctx: #31699]
en: Smaller main menu
sv: Mindre huvudmeny

[ctx: #31700]
en: Set custom background image
sv: Ange egen bakgrundsbild

[ctx: #31701]
en: Supplied backgrounds
sv: Medföljande bakgrunder

[ctx: #31703]
en: Set InfoLine
sv: Ange infolinje

[ctx: #31704]
en: Set Submenu
sv: Ange undermeny

[ctx: #31706]
en: First run help....
sv: Förstagångshjälp...

[ctx: #31707]
en: This tab signifies that there is a menu off to the side of this window that contains extra options for this section.  To access the menu, navigate to the arrow direction with your remote control or keyboard or place your mouse pointer over the tab. [CR][CR]Click "Ok" to close this dialog. It will not appear again.
sv: Den här fliken innebär att det är en meny på sidan av det här fönstret som innehåller extra val för denna sektion. För att komma åt menyn, navigera i pilriktningen med din fjärrkontroll, ditt tangentbord eller placera din muspekare över fliken.[CR][CR]Klicka "Ok" för att stänga denna dialog. Den kommer inte att visas igen.

[ctx: #31708]
en: Background Customizer
sv: Bakgrundsanpassare

[ctx: #31709]
en: Set Delay
sv: Ange fördröjning

[ctx: #31710]
en: Show ExtraFanart
sv: Visa extra fanart

[ctx: #31711]
en: Activate Info Panel
sv: Aktivera infopanel

[ctx: #31712]
en: Recommended MusicVids
sv: Rekommenderade musikvideor

[ctx: #31715]
en: Smart Playlist Manager
sv: Smart spellistshanterare

[ctx: #31716]
en: Default Sets
sv: Standarduppsättning

[ctx: #31718]
en: Custom set
sv: Egen uppsättning

[ctx: #31719]
en: No Default Items
sv: Inga standardobjekt

[ctx: #31720]
en: Default Movie Items
sv: Standard filmobjekt

[ctx: #31721]
en: Default TV Show Items
sv: Standard TV-serieobjekt

[ctx: #31722]
en: Default Music Items
sv: Standard musikobjekt

[ctx: #31723]
en: Default Settings Items
sv: Standard inställningsobjekt

[ctx: #31724]
en: Default Shutdown Items
sv: Standard avstängningsobjekt

[ctx: #31725]
en: Default PVR Items
sv: Standard PVR-objekt

[ctx: #31726]
en: Default Video Items
sv: Standard videoobjekt

[ctx: #31727]
en: Remaining Cities
sv: Återstående städer

[ctx: #31728]
en: Show Cities
sv: Visa städer

[ctx: #31729]
en: Move NowPlaying widget to bottom
sv: Flytta Nu spelas widgeten till botten

[ctx: #31730]
en: Script features
sv: Skriptfunktion

[ctx: #31731]
en: Skin Settings
sv: Skalalternativ

[ctx: #31732]
en: Edit Main Menu
sv: Redigera huvudmenyn

[ctx: #31733]
en: Choose song
sv: Välj sång

[ctx: #31734]
en: Use QuickList instead of default shutdown menu
sv: Använd snabblista istället för standard avstängningsmenyn

[ctx: #31735]
en: [B]CREDITS TO:[/B]
sv: [B]TACK TILL:[/B]

[ctx: #31736]
en: [B]N.O.W.A.L.L.[/B] for creating Artwork
sv: [B]N.O.W.A.L.L.[/B] för skapande av konstverk

[ctx: #31737]
en: [B]Fional88[/B] for creating the tutorial videos
sv: [B]Fional88[/B] för skapandet av självstudievideor

[ctx: #31738]
en: [B]www.webdesignerdepot.com[/B] for permission to include the iconpack "Reflection"
sv: [B]www.designerdepot.com[/B] för tillåtelse att inkludera ikonsamlingen "Reflection"

[ctx: #31739]
en: [B]DJH_ [/B]for creating Aeon, [B]Jezz_X [/B]for creating Confluence, [B]black[/B] for creating Xperience1080
sv: [B]DJH_[/B] för skapandet av AEON, [B]Jezz_X[/B] för skapandet av Confluence, [B]black[/B] för skapandet av Xperience1080

[ctx: #31740]
en: Translators: [B]CutSickAss[/B], [B]epoke[/B], [B]frodo19[/B], [B]mindweaver[/B], [B]Passer[/B], [B]PatOso[/B], [B]peppe_sr[/B], [B]Rififi77[/B][CR][B]Roman_V_M[/B], [B]lijack[/B]
sv: Översättare: [B]CutSickAss[/B], [B]epoke[/B], [B]frodo19[/B], [B]mindweaver[/B], [B]Passer[/B], [B]PatOso[/B], [B]peppe_sr[/B], [B]Riffi77[/B][CR][B]Roman_V_M[/B], [B]lijack[/B]

[ctx: #31741]
en: [CR]Also to: [B]Martijn[/B], [B]Deano316[/B], [B]defluo[/B], [B]fmronan[/B], [B]thrak76[/B], [B]xhaggi[/B] and [CR]all other people who contributed to this project
sv: [CR]Också till: [B]Martijn[/B], [B]Deano316[/B], [B]defluo[/B], [B]fmronan[/B], [B]thrak76[/B], [B]xhaggi[/B] och [CR]alla andra som också bidragit till projektet

[ctx: #31800]
en: Fade background in visualisation
sv: Tona ut bakgrund vid visualisering

[ctx: #31801]
en: Always show Album Info
sv: Visa alltid albuminfo

[ctx: #31802]
en: Music BG
sv: Bakgrund (Musik)

[ctx: #31803]
en: Always randomize Random Widget Items
sv: Slumpa alltid objekt i 'Random Widget'

[ctx: #31807]
en: Choose Icon
sv: Välj ikon

[ctx: #31808]
en: Exchange Position
sv: Byt position

[ctx: #31809]
en: Music Visualisation Settings
sv: Inställningar för visualisering (Musik)

[ctx: #31810]
en: Show ClearArt instead of Logo
sv: Visa ClearArt istället för logotyp

[ctx: #31811]
en: Use Alt Floor
sv: Använd alternativ färgskala på golvet

[ctx: #31812]
en: Show CDArt
sv: Visa cdART

[ctx: #31813]
en: Main Menu Layout
sv: Huvudmenyns layout

[ctx: #31814]
en: Always show Submenu
sv: Visa alltid undermeny

[ctx: #31815]
en: Latest Pics
sv: Senaste bilderna

[ctx: #31816]
en: Random Pics
sv: Slumpade bilder

[ctx: #31817]
en: Random Artists
sv: Slumpade artister

[ctx: #31818]
en: Near Concerts
sv: Koncerter nära dig

[ctx: #31819]
en: Next Aired
sv: Kommande

[ctx: #31820]
en: Daily Babes
sv: Dagens babes

[ctx: #31823]
en: World Map + Icons
sv: Världskarta + ikoner

[ctx: #31829]
en: Pre-Defined Function
sv: Fördefinierad funktion

[ctx: #31830]
en: QuickList
sv: Snabblista

[ctx: #31831]
en: Play DVD
sv: Spela DVD

[ctx: #31832]
en: Mute
sv: Tysta

[ctx: #31833]
en: Update VideoDB
sv: Uppdatera videodatabasen

[ctx: #31834]
en: Update MusicDB
sv: Uppdatera Musikdatabasen

[ctx: #31835]
en: Update Addons
sv: Uppdatera tillägg

[ctx: #31836]
en: Eject Tray
sv: Mata ut CD

[ctx: #31837]
en: Music Party Mode
sv: Partyläge (Musik)

[ctx: #31838]
en: Video Party Mode
sv: Partyläge (Video)

[ctx: #31839]
en: Restart Kodi
sv: Starta om Kodi

[ctx: #31840]
en: Random Movie (Genre)
sv: Slumpad film (Genre)

[ctx: #31841]
en: Random Movie
sv: Slumpad film

[ctx: #31842]
en: Movies (Cinema Exp.)
sv: Filmer (Cinema Exp.)

[ctx: #31843]
en: Clean MusicDB
sv: Rensa Musikdatabasen

[ctx: #31844]
en: Clean VideoDB
sv: Rensa Videodatabasen

[ctx: #31845]
en: Movie Sets
sv: Samlingar (Film)

[ctx: #31846]
en: Around the world
sv: Världen runt

[ctx: #31847]
en: Video Files
sv: Videofiler

[ctx: #31848]
en: Movie Genres
sv: Filmgenrer

[ctx: #31851]
en: Player Controls
sv: Spelkontroller

[ctx: #31852]
en: Music Library
sv: Musikbibliotek

[ctx: #31853]
en: Music Files
sv: Musikfiler

[ctx: #31856]
en: NowPlaying
sv: Nu spelas

[ctx: #31857]
en: Temperature
sv: Temperatur

[ctx: #31860]
en: QuickConfig
sv: SnabbKonfig

[ctx: #31861]
en: Labels (Bigger Gaps)
sv: Menyval (Större mellanrum)

[ctx: #31862]
en: Single Logo
sv: Enskild logotyp

[ctx: #31863]
en: Two Columns
sv: Two kolumner

[ctx: #31864]
en: Show Widgets
sv: Visa widgets

[ctx: #31866]
en: Video Folder
sv: Videokatalog

[ctx: #31867]
en: Music Folder
sv: Musikkatalog

[ctx: #31868]
en: Enter MAC Address
sv: Ange MAC-adress

[ctx: #31869]
en: Online Video Help
sv: Instruktionsvideo

[ctx: #31870]
en: Help
sv: Hjälp

[ctx: #31871]
en: Available at Passion-XBMC repository
sv: Tillgänglig hos Passion-XBMC

[ctx: #31872]
en: Mixed Movies
sv: Blandade Filmer

[ctx: #31873]
en: Mixed TV
sv: Blandad TV

[ctx: #31874]
en: Mixed Music
sv: Blandad Musik

[ctx: #31875]
en: No Content for this Area
sv: Kunde inte hitta något innehåll

[ctx: #31876]
en: Appearance Setup
sv: Utseendeinställningar

[ctx: #31878]
en: Click on "Play" buttons To preview settings
sv: Klicka på "Play"-knappar för att förhandsgranska inställningar

[ctx: #31881]
en: Click on buttons to customize them
sv: Klicka på knapparna för att anpassa dem

[ctx: #31882]
en: Disable option to hide widgets by pressing "Back"
sv: Avaktivera valet att gömma widgets genom att trycka "Bakåt"

[ctx: #31886]
en: Search Trailer on Youtube
sv: Sök trailer på Youtube

[ctx: #31888]
en: PRESS ANY KEY
sv: TRYCK PÅ NÅGON TANGENT

[ctx: #31889]
en: Next Tracks
sv: Nästa spår

[ctx: #31890]
en: Collections
sv: Samlingar

[ctx: #31891]
en: Folders
sv: Mappar

[ctx: #31892]
en: Categories
sv: Kategorier

[ctx: #31895]
en: No library content for this media type
sv: Inget biblioteksinnehåll för denna mediatyp

[ctx: #31896]
en: 10 Day
sv: 10 dagar

[ctx: #31897]
en: Press DOWN for extended info
sv: Tryck NER för utökad info

[ctx: #31898]
en: Visibility
sv: Synlighet

[ctx: #31899]
en: Shutdown timer
sv: Avstängningstimer

[ctx: #31900]
en: Add-on missing
sv: Tillägg saknas

[ctx: #31902]
en: Attention
sv: Uppmärksamma

[ctx: #31904]
en: ExtraFanArt is not natively supported by Kodi
sv: Extra fanart stöds inte naturligt av Kodi

[ctx: #31905]
en: Needs script.cinema.experience to be available
sv: Kräver script.cinema.experience

[ctx: #31906]
en: Needs script.randommovie to be available
sv: Kräver script.randommovie

[ctx: #31910]
en: This feature requires the ColorPicker add-on
sv: Den här funktionen kräver ColorPicker-tillägget

[ctx: #31911]
en: Updating add-on repos
sv: Uppdaterar tilläggskällor

[ctx: #31912]
en: Updating local add-ons
sv: Uppdaterar lokala tillägg

[ctx: #31913]
en: Click on furniture to see available options
sv: Klicka på panelen för att se tillgängliga alternativ

[ctx: #31914]
en: Click on menu items to see available options
sv: Klicka på menyval för att se tillgänliga alternativ

[ctx: #31915]
en: Play some Music to get live Preview of Settings
sv: Spela musik för att förhandsgranska inställningarna

[ctx: #31917]
en: Chance Precip
sv: Chans för nederbörd

[ctx: #31929]
en: Moon phase
sv: Månfas

[ctx: #31940]
en: Pressure
sv: Lufttryck

[ctx: #31945]
en: Video Add-on
sv: Filmtillägg

[ctx: #31946]
en: Music Add-on
sv: Musiktillägg

[ctx: #31947]
en: Picture Add-on
sv: Bildtillägg

[ctx: #31948]
en: Program Add-on
sv: Programtillägg

[ctx: #31949]
en: Video Playlist
sv: Spellista (Video)

[ctx: #31950]
en: Music Playlist
sv: Spellista (Musik)

[ctx: #31951]
en: Custom
sv: Anpassad

[ctx: #31953]
en: Favourite
sv: Favorit

[ctx: #31954]
en: Function
sv: Funktion

[ctx: #31956]
en: Choose Type
sv: Välj typ

[ctx: #31957]
en: Choose 2nd widget
sv: Välj widget nr. 2

[ctx: #31958]
en: Menu label
sv: Menyetikett

[ctx: #31959]
en: Icon
sv: Ikon

[ctx: #31960]
en: Set icon
sv: Välj ikon

[ctx: #31964]
en: Fallback
sv: Reserv
